Každý z nás se jistě setkal s uměním sprejerů. Jejich malůvky můžeme vidět na nejedné stavbě nejen ve městech, ale i na vesnicích, kde tento trend postupně proniká. Do které kategorie je zařadit?
Nad touto otázkou se zamýšlejí lidé již několik let. Já sám obdivuji kluky se spreji, jak dokážou zobrazit určitou věc, člověka nebo jiný moment a jak si s tím umí pěkně vyhrát. Je vidět, že mají patřičnou fantazii, tvůrčí schopnosti a nadšení pro věc.
V dnešní době je ale akutním problémem místo, kde publikovat svá díla. V některých státech se tyto problémy řeší formou soutěží, kdy je umělcům poskytnuta plocha k tvůrčí činnosti a díla jsou většinou publikovaná i na veřejnosti. Navíc městské úřady vyhrazují i různá místa, kde je možno se vyřádit se sprejem. S tím ale není většina autorů spokojena, protože se povětšinou jedná o zákoutí, kde se veřejnost málo dostane, a autor se pak těžko může pochlubit se svým výtvorem.
A tak nám začínají sprejeři kreslit po fasádách domů, po mostech, ve výtahu a všude jinde, kde je to možné. Ze svého pohledu bych rozdělil tyto umělce na dvě skupiny.
První skupinou rozumím sprejery profíky. Jejich díla si rád prohlížím. Často tyto výtvory navíc zkrášlují zeď nebo plot lépe než jejich nudná původní barva, která po čase nabude ještě dalších dvaceti různých odstínů. Tak tady vítám jejich výtvory, už i z principu, že přece jen člověk si váží své vlastní práce, a když něco vytváří, dává do toho kus svých citů a myšlenek. Vzpomínám si na jeden příklad ze života. U nás ve městě je jistý novinový stánek. Pět let kolem něho chodím, ale nikdy jsem mu nevěnoval takovou pozornost jako nedávno. Majitel stánku si najal několik mladíků, jejichž koníčkem je právě zde probírané téma, aby mu stánek trošku zmodernizovali. Kluci zapojili do toho svou fantazii a musím říci, že ze stánku udělali mistrovský kus. V dnešní době je toto prodejní místo takovou malou atrakcí našeho města a myslím si, že se tato práce líbí mnoha lidem. Jestli se majiteli zvedly i tržby, to vážně nevím, ale pokusím se to do příště zjistit. :o)
No a druhou skupinou mám na mysli sprejery amatéry, pokud se jim dá vůbec takto říkat. Čmárají svoje klikyháky všude možně. Většinou nechápu ani jejich význam, co tím chtěl autor vlastně říci. Našel by se někdo, kdo by mi vysvětlil význam těchto nápisů? Peníze, které jsou vyhrazeny na opravu fasád počmáraných domů nebo na opravu poničených věcí v městské hromadné dopravě, sahají až do výše několika desítek tisíců korun, a nebýt těchto aktivistů, mohly by se investovat jinam. Například do stavby dětského hřiště, na instalaci streetballových košů, kterých je dnes minimum, nebo do zdravotnictví. O těchto problémech ale až příště. Chci jen vyzvat tuto skupinu tzv. "umělců", aby se nad sebou zamysleli a pro příště si odpustili svoje čmáranice. Je to hnus! Doporučil bych jim, aby si někdy vyzkoušeli odstranit na vlastní náklady např. "malbu" ze železničního vagónu pantografové jednotky. Pokud ale máte nutkání kreslit dále, zkuste začít třeba u majetku, jehož jste vlastníky. Myslím si, že vás to pro příště přejde. A když ne, tak bohužel. Vám už není pomoci!
Nezodpověděl jsem sice úvodní otázku, je-li sprejerství vandalismus, nebo umění, a proto bych si to dovolil nechat na vás. Snad jsem vás přiměl alespoň k částečnému zamyšlení nad tímto problémem. Jaký tedy máte názor na sprejerství vy? Rád si přečtu vaše odpovědi.
Díla mohou hodnotit (bodově) pouze registrovaní uživatelé, kteří vložili alespoň 5 komentářů.
Medvídek z plyše | Sprejerství - umění, nebo vandalismus? | Cestujete vlakem? | Pro Sandietu | Psáno srdcem