"Byl býk Apis uctíván v Memfidě jako bůh, jako symbol, nebo jako býk?"
Pod tímhle heslem, jež znamená jméno egyptského boha, který je zpodobňován nejčastěji jako býk, nalezneme - podle mého názoru - naprosto neobjektivní názor na historii, kulturu a náboženství Egypta.
"Dokázal hlupákům, že jejich bůh může býti nastrčen na rožeň, aniž se příroda pohne, aby potrestala tuto svatokrádež."
Voltaire, člověk jistě vzdělaný, se opovažuje nazývat egyptský národ hlupáky? Jejich matematická, astronomická, kalendářní přesnost udivuje dnešní světovou populaci, která má k dispozici počítače, moderní dalekohledy a další vymoženosti 21. století. Každý podřadnější písař ve starém Egyptě musel umět výborně historii, musel mít přehled v politice, výbornou paměť a naučit se hieroglyfické písmo. Dnešní průměrný člověk by byl rád, kdyby uměl alespoň jednu z těhle věcí, které byly před 4 000 lety naprostou samozřejmostí. Pokud se jedná o opékání býka a následného nezájmu přírody k tomuto počinu... A nebyl to snad Kristus, který byl ukřižován a zemřel pomalou krutou smrtí? Zachvěla se zem a potemnělo nebe, když Kristus vydechl naposled? A co zmrtvýchvstání? Skutečnost, nebo pouhý výmysl křesťanských fanatiků? My jsme tenkrát na tom místě nebyli, my nemáme právo soudit. Ani Voltaire ne.
"Připouštím, že v dobách téměř neznámých dobyli země, avšak v dobách historických byli podmaněni všemi, kteří o to stáli, Asyřany, Peršany, Řeky, Římany, Araby, Mameluky, Turky."
V dobách, kdy Asyřané, Peršané, Řekové a zbylí jmenování žili v jeskyních, lezli po stromech, či vůbec neexistovali, Egypťané měli kalendář, který měl 365 dní a co 4 roky byl rok přestupný, a stavěli pyramidy, jejichž základny byly naprosto přesné čtverce a úhly u každého vrcholu opět shodné. Proč národy jako Řekové, Asyřané... dobyly Egypt? Možná proto, že Voltaire si spletl, co je "doba téměř neznámá", a co je doba "historicky známá".
"Jejich pyramidy bývají vychvalovány, avšak jsou to stavby zotročeného lidu. Jistě na nich musil pracovat celý národ, jinak by se jakživo nebylo podařilo nakupiti ty šeredné hromady."
To, že na pyramidách pracovali otroci, je historický omyl. Voltaire má pravdu, že se na stavbě pyramid podílel celý národ. Pyramidy byly stavěny v době, kdy nebyla sklizeň. A když nebyla sklizeň, nebylo jídlo. Lidé umírali na hladomor. Ale pokud se podíleli na stavbě pyramid, dostali jídlo a vodu. Když nastalo období sklizně, vydali se všichni zpátky domů. Byl to systém, který fungoval ke spokojenosti všech. A opravdu fungoval. Není označení "šeredná hromada" pouze označením muže, který rozjímá nad něčím, co opravdu nezná a neviděl na vlastní oči? Mně ani jedna z pyramid, které jsme viděla a u které jsem byla, nepřipomínala "šerednou hromadu".
"K čemu byly? Aby byla v malém pokojíku zachována mumie nějakého místokrále, dozorce, nebo snad panovníka, jehož duše měla ho opět oživiti po tisíci letech. Ale když doufali ve vzkříšení těla, proč jim vyjímali mozek, než je nabalzamovali?"
V pyramidách bylo nalezeno velmi málo těl. Tělo bylo nabalzamováno, aby se zachovala podoba majitele, neboť duše se musela vracet do těla, aby si odpočala. Pokud by se duše nepoznala (pokud by nepoznala své tělo), byla navždy ztracena. Mozek a další měkké části (oči, vnitřnosti) byly vyjímány, protože rychle podléhaly rozkladu. Řetězovou reakcí by se rozložilo celé tělo. Tím by se duše opět ztratila.
Díla mohou hodnotit (bodově) pouze registrovaní uživatelé, kteří vložili alespoň 5 komentářů.
Jsem tím, čím chceš, abych (ne)byla | Děvčátko | Lolita | Aton | Školní výlet :))