Poeta - moderní literární server


Náčelník a ti ostatní

Autor: Frida Hvězdička Hvězdička, 31. 3. 2018, Povídky

miniatura prozaická

 


Slunce zvolna šplhá do kopce nad špičky smrků. Papírna ve Větřní čechrá a pění tok Vltavy. Jako bezzubý obr ještě občas vypouští údolím nasládlé aroma celulózy a  barví  opar nad řekou na žluto.


Několik desítek zaměstnanců vešlo dovnitř areálu postranní brankou. Kavalerie autobusů u fabriky ráno o šesté a tisíce lidí na směnném provozu se staly jen vzpomínkou. Po úspěšných letech snu zakladatele Ignáce Spira o přestavbě  mlýna na nejmodernější papírnu v Evropě dochází dech.


Silnice z Větřní na Rožmberk by měla být spíše pěší zónou než výpadovkou.  Pulsuje pohybem svých lidí ve dne a o víkendech i v noci.  Jejich život začíná tam, kde se za zrezivělou ohradou hromadí hory recyklátu rozmělněného na kousíčky.  V bytových domech bez fasád, nalepených na úzké chodníky. A mezi dvěma tragickými světy jen ten plot. A na něm kocour s chundelatou srstí jako vyzvědač.


Dřevěné lávky ke vchodům a asfalt silnice pomalu ztrácejí jinovatkovou glazuru.


Muž  s dlouhými bílými vlasy nametá úspornými pohyby na lopatu vajgly ze škarpy. Metr po metru, záda vzpřímená jako Náčelník z Přeletu nad kukaččím hnízdem. Zbývá vetknout orlí pero do čelenky. Má autoritu a snaží se jít příkladem. Z okna vyhlédla jeho squaw, v ústech retko. Pohledem vyhodnotila situaci – ten její je teprve v polovině trasy. Zabouchla  oprýskaný okenní rám a osladila první z řady dnešních káv, černých jak thér. Zbývá dost času na cigaretu se snachou, dcerou a  babkou ve skromném obýváku.


Po snídani se trousí ven z baráků děti. Menší jen tak lítají kolem, po silnici, která je jediným- nebezpečným- hřištěm. Starší zamířily do bunkru. Kousek odtud stojí torzo vodárny, na kraji kopcovitého lesa. Puberťáci tady bývají bez dozoru. Obsadili betonovou zídku, pod zadkem kartony papíru, a podávají si jedinou cigaretu. Do školy chodí jen občas, když už je moc zle. Nuda, tady i ve škole. Doma taky. Věčně poslouchat, jak děda makal dvacet let ve fabrice na rotu, obřím papírenským stroji. Jak s jinýma chlapama házel o noční polena z vagónu na hromady.


 Ani ta vlečka se dřevem už dávno po kolejích nejezdí.


Do rozvalin bunkru konečně zasvítilo slunce. Zmrzlá lidská ptáčata posedávají, schoulena v zimních bundách.  Nastavila obličej  dopoledni a mlčky, s přimhouřenými víčky a cigaretou mezi prsty, vyhlížejí jiné časy. Pes Arapáš občas štěkne na projíždějící auta s lyžemi a koly na střechách.  Letošní lyžovačka na Lipně  pomalu končí. Jak blízké i vzdálené pro děti z bunkru...