Poeta - moderní literární server


Malířka: 3.kapitola

Autor: Dandelion, 24. 7. 2012, Povídky

Slavné malířce se nelíbí její obrazy. Jsou kruté. Podle ní přesně jako tento svět. Opět se jí zdál ten sen. Má něco společného s jejími obrazy? Podaří se jí konečně namalovat obraz, tak jak si ho představovala? Dokažé někdo, aby se jí ten sen už nezdál?

Když dojela domů, byl už skoro čas oběda. Řekla si, že si s obědem dá práci, přece jen byla neděle a nedělní oběd by měl být slavnostní. Vyložila nákup v kuchyni a převlékla se. Vzala si jednoduché a pohodlné domácí oblečení a šla připravovat jídlo. Zvolila bouillabaisse, francouzskou rybí polévku, a Choucroute, alsaské zelí s několika druhy masa. Příprava takto bohatého oběda ji trvala poměrně dlouho, ale byla za to ráda. Zabila tím čas.
Posadila se ke stolu a nabrala lžící trochu polévky. Labužnicky pomalu si ji dala do úst. Snědla ještě trochu a nabrala si Choucroute.
Sklidila ze stolu a umyla nádobí. Proč zapínat myčku, když si poslední dobou tak zamilovala domácí práce. Byly pro ni takovým odpočinkem.
Zazvonil telefon.
„Ano?“ řekla, když přiložila sluchátko k uchu.
„Slečna Cart?“ ozval se mužský hlas.
„Ano,“ odpověděla Leyle.
„Tady Daniel Porlet ze společnosti Mutok s.r.o., která se stará o domácí personál. Dozvěděli jsme se o vašem přestěhování a chtěli bychom vám nabídnout naše služby. Jsme velmi lukrativní firma, na kterou se obrací většina slavných lidí, když má problémy s personálem,“ přemlouval ji muž, ačkoliv ještě neřekla ani slovo.
„No víte, já si vystačím sama, ale děkuji za nabídku,“ odmítla ho zdvořile.
„Samozřejmě chápu, že si sama vystačíte s domácími pracemi, ale co zahrada? Zjišťoval jsem si menší údaje o vašem pozemku, omlouvám se, nechtěl jsem nijak narušit vaše soukromí, ale byla by škoda, kdyby tak krásná zahrada přišla nazmar,“ snažil se stále pan Porlet. Leyle se podívala z okna a musela s ním souhlasit. Měla ráda rostliny a chtěla by se o ně i starat, ale věděla, že by to nezvládla. Neznala tolik věcí okolo květin a ani netušila, jak se správně stříhají keře a stromy.
„Dobře, zahradník by se mi hodil. Můžete sem někoho poslat,“ souhlasila Leyle.
„Skvěle, ještě dnes k vám někoho pošleme,“ slíbil nadšeně pan Porlet.
Leyle zavěsila telefon a povzdychla si. To byl hrozně vtíravý člověk… pomyslela si. Sedla si v obýváku a pustila televizi. Zrovna dávali akční film s Morganem Freemanem. Prima, to se nudit nebudu. Usadila se pohodlněji a začala sledovat.
Film už se blížil ke konci, když uslyšela rachot přijíždějícího auta. Hmm, zahradník je tu. Vstala a šla mu otevřít. Po cestě už slyšela, jak zvoní, a tak raději přidala do kroku, protože zvonil nepřetržitě.
„Už jdu,“ zavolala, když už byla kousek od dveří. Otevřela a zjistila, že se dívá do tváře mladíka, který si chtěl půjčit její auto.
„Dobré odpoledne,“ zazubil se na ni. Leyle nebyla schopna slova, jak byla překvapená.
„D-dobré,“ vykoktala nakonec.
„Jmenuju se Issac Nocrom, poslala mě firma Mutok s.r.o. Mám u vás dělat zahradníka,“ natáhl k ní ruku.
„Těší mě, jsem Leyle de Cart,“ potřásla si s ním rukou, „pojďte dál.“
Issac vstoupil a zvědavě se rozhlížel po interiéru domu. Na tváři mu pořád hrál potěšený úsměv. Leyle ho zavedla do obývacího pokoje a posunkem mu nabídla, aby se posadil.
„Kávu nebo čaj?“ zeptala se.
„Čaj, prosím, černý,“ požádal. Leyle tedy přešla do kuchyně, kde dala vodu do konvice a nachystala do dvou hrnků černý čaj. Taky ho měla ráda.
Zpět do pokoje šla pomalu. Hrnky se na táci nebezpečně kymácely a hrozilo, že se co nevidět převrhnou. Issac ji přivítal rozpustilým úsměvem.
„Kolik cukru?“ zeptala se zdvořile, když položila tácek na stůl.
„Dvě kostky, prosím,“ poprosil. Dala mu cukr do čaje, trochu zamíchala a přesunula hrnek blíže k němu. Vzal ho do rukou a napil se.
„Takže jak byste si to představoval? Jak často byste sem chodil?“ zeptala se.
„No asi dvakrát až třikrát týdně.“
„A jak to vidíte s platem?“
„To záleží hlavně na vás a naší domluvě.“
„Hm, co takhle…“ ještě chvíli pokračovali a pak se Issac zvedl, že už bude muset jít.
„Tady máte klíč a nashledanou zítra,“ rozloučila se s ním Leyle.
„Nashle,“ rozloučil se s úsměvem Issac, zamával jí a nasedl do auta. Leyle zavřela vchodové dveře a zjistila, že ji na tváři pohrává stejný rozpustilý úsměv, jaký viděla u Issaca. Po třech letech první přirozený úsměv.