Strnky SCARABEUS ji nejsou funkn. Bhem t vtein budete pesmrovn na domovsk server Poeta.cz


Zpt na hlavn strnku
Zprvy z prvn ruky Tiskovky.info
lnky
Zprvy
Arena
Interview
Kultura
Lampa
Publicistika

Doporuujeme Grafika na zakzku

Ostatn
VIP
Redakce
Statistiky
Odkazy
Scarabeus ke staen
Seznam autor

Doporuujeme Poeta - modern literrn server

Kontakt
mongi@centrum.cz
scarabeus@poeta.cz
CHAT MP (nick Mon-gi)
ICQ: 108078007

Vyhledvn

Doporuujeme MjCitt - Citty (i tch mn) slavnch

Historie snowboardingu

Snad každý ví, co to snowboarding je. Ale kdyby náhodou ne, tak snowboarding je zimní sport podobný lyžování. Místo lyží se však používá prkno (jakoby jedna široká lyže), na kterém jsou nohy připevněny za sebou kolmo nebo téměř kolmo (záleží na druhu snowboardingu) ke směru jízdy. I přesto, že jde o sport poměrně mladý, patří k jedněm z nejrychleji se rozšiřujícím sportům ve světě a předpokládá se, že pokud bude růst počet snowboardistů stejně jako doposud, během několika let se jejich počet vyrovná počtu lyžařů.

Počátky snowboardingu jsou někde na konci šedesátých let, kdy několik nadšených "surfařů" přemýšlelo, co dělat v zimě a dostalo nápad vytvořit si surf, se kterým by se dalo jezdit na sněhu. Tak vznikl první snowboard, i když po pravdě řečeno, tomu dnešnímu příliš podobný nebyl. Bylo to jakési malé surfové prkno a nemělo ani vázání. Ani materiál použitý k jeho výrobě nebyl příliš vhodný, byl totiž příliš měkký a křehký a prkno při tvrdším dopadu praskalo. Jeho hlavním problémem však bylo to, že nemělo ostré boční hrany a tudíž bylo téměř neovladatelné. Začátek to však byl dobrý a mezi "surfaři", kteří si nemohli dovolit trávit celou zimu na Floridě, se stal docela populární. Někdy v první polovině sedmdesátých let zjistila skupinka stále ještě nespokojených nadšenců, že pokud si připevní k prknu boty pomocí pásků, bude ovladatelnější. V dalších letech se domácí kutilové začali učit od výrobců lyží a udělali asi největší skok k dnešní vizáži snowboardů. Výrazně totiž zúžili prkno, dali mu skluznici a hlavně mu přidali kovové hrany, díky nimž byl najednou snowboard daleko ovladatelnější než dříve. Někdy v této době také začínají vznikat první ryze snowboardové firmy jako např. Burton, Ride, Hammer, Jackson atd. Snowboarding konečně začíná nabírat na oblibě a pomalu se rozšiřuje z USA také do Evropy. To už se ale 70. léta chýlí ke konci a na dveře klepou léta osmdesátá, která přinesla do tohoto sportu ještě další úpravy, ale hlavně jeho popularizaci. Teď se ale vraťme do začátku těchto let a přibližme si nápad, který rozdělil snowboarding na dvě odlišné skupiny. I přesto, že prkna s hranami přinášela jednodušší ovládání, měla stále relativně malý přenos síly na hranu, a to hlavně díky měkkému vázání, ve kterém nebyla noha upnuta příliš pevně. A tak kutilové opět nakoukli k lyžařům a použili jejich pevné vázání a tvrdé boty s přezkami (tzv. přezkáče). Použití tohoto vázání a bot opravdu přineslo další zlepšení ovladatelnosti, ale na úkor volnosti, která je při různých tricích (různá salta, otočky, skoky, chytání se prkna ve výskoku atd.) velmi potřebná, a tak mnoho snowboardistů zůstalo u starého měkkého vázání. Nyní se ale opět vraťme na začátek let osmdesátých, kdy vznikla první česká firma(Vasa snowboards-1980), zabývající se výrobou snowboardů. To už ale snowboarding postupně dobýval svět donedávna zvyklý pouze na lyžaře. Nyní již následují léta devadesátá, která do tohoto sportu přinesla velký převrat. S tím, jak snowboarding rostl na oblibě, firmy věnovaly stále větší úsilí na vytvoření nových a lepších materiálů, jednodušších vázání, pohodlnějších bot a mnoha jiných doplňků. Za zmínku určitě stojí, že snowboarding se dostal i na program zimních olympijských her a to v zastoupení dvou disciplín Halfpipe (U-rampa) a slalom. V dnešní době již tento sport není výsadou bláznivých "surfařů" ani mladých, ale i mnoho dospělých zjistilo, že není nutné krotit dvě křížící se lyže, ale je docela zábavné klouzat na snowboardu.
JÍZDNÍ STYLY SNOWBOARDINGU
Snowboarding je sport, který se vyvíjí několika různými směry. Tak jako vybavení lyžaře - skokana, sjezdaře, skialpinisty a běžce se vzájemně velmi odlišuje, i vybavení snowboardisty muže vypadat různě podle jeho jízdního stylu. Stylů je mnoho, ale při troše zjednodušení je lze rozdělit do dvou vyhraněných skupin (Freestyle, Carving) a jedné skupiny (Freeride), která je kombinaci těchto dvou.
Freestyle
Zahrnuje v sobě hlavně jízdu v neupravených terénech, nejrůznější skoky, otočky, salta a jiné triky, ježdění ve snowparcích a také Halfpipe (U-rampa) a překážky všeho druhu. U tohoto stylu je snaha o maximální volnost pohybu při zachování dobré ovladatelnosti snowboardu. Proto se používají "měkké boty", freestylová vázání s nízkými opěrkami a snowboardy s nosey (jakési ohyby na koncích prkna) vpředu i vzadu.
Mezi freestylové závodní disciplíny patří např.: Halfpipe (U-rampa), jezdec se snaží udělat co nejvíce co nejobtížnějších triků. Airstyle- jeden velký skok na kterém se snaží závodník udělat co nejobtížnější trik či kombinaci několika najednou.Slopestyle- jízda s kopce s několika menšími skoky a hrboly, opět snaha o provedení co nejobtížnějších triků, zde se však hodnotí i styl jízdy. V těchto disciplínách se nehodnotí rychlost jízdy, nýbrž kvalita a obtížnost skoků. Tento styl je vyznáván především mezi mladými přívrženci tohoto sportu.
Carving
Představuje skupinu jezdců (sjezdařů), kteří si libují v jízdě po upravených sjezdovkách, maximální rychlosti, řezaných obloucích a prudkých zatáčkách. Důraz je zde kladen hlavně na maximální přenos síly na hranu snowboardu. Zde se používají naopak "tvrdé boty (přezkáče)a vázání" a sjezdové snowboardy s nosem pouze vpředu (zadní není třeba, protože sjezdaři většinou nejezdí pozadu). Tento jízdní styl je vidět především v Rakousku, Francii a Evropě vůbec. A také co se závodů týká jsou v carvingových disciplínách Evropané lepší než ?Amíci?.
Carvingové disciplíny jsou např.: sjezd, slalom, super-G-, tyto disciplíny jsou stejné jako lyžařské. V paralelním slalomu a super-G- jezdí vždy dva závodníci najednou, rychlejší vyhrává.
Freeride
Je asi nejpopulárnějším stylem snad díky tomu že je tolik uvolněný. Je kombinací Freestylu a Carvingu. Představuje volnou jízdu po širokých pláních, ale i upravených sjezdovkách, sjíždění strží a hlavně sem patří extrémní snowboarding(něco jako skialpinismus na snowboardech). Umožňuje použití všech druhů bot i vázání, freeridové snowboardy jsou pak střední cestou mezi vyhraněnými styly (kompromis mezi pružným freestylovým a tuhým carvingovým snowboardem. Důvodem proč mnoho lidí opustilo lyže a nazulo feerideové prkno, je i to, že naučit se na snowboardu jezdit v hlubokém sněhu není nic příliš obtížného a zvládne to i průměrný jezdec.
Do freerideových závodních disciplín bychom asi mohli zařadit bordercross- (jakýsi motokros na prknech), závodníci startují ve skupinách na trať plnou překážek a vyhrává ten, kdo se dostane nejrychleji dolů.



V příštím čísle se můžete těšit na druhou část, konkrétně se dozvíte něco o samotné výrobě prken ?

Michal Bauer | Publicistika | Peteno: 2555 | Hlas: 61 | slo: 20
Poet znak: 7467 | Poet koment: | Dal lnky tohoto autora >>

Hlasovn:
-3 -2 -1 +1 +2 +3

Komente
Pidat koment:
 Autor:
E-mail:


Koment ke lnku:

Svtky
Svtek m Jaroslava
Ztra slav Patricie

Doporuujeme Tiskovky.info - zprvy z prvn ruky

Nejoblbenj autoi
1. Michaela Mourečková (360)
2. Kateřina Vojtasíková (296)
3. Jakub Vantuch (275)
4. Eva Jaburková (273)
5. Eliška Trčková (192)

Doporuujeme ShopRyb.cz - rybsk poteby

Nejoblbenj lnky
1. Nobelova cena za literaturu 2003: John Maxwell Coetzee (342)
2. Dluh za projekt - Internet do škol (160)
3. Western Camp 2003 (154)
4. Ohlasy z Bazalů (135)
5. Přijímací zkoušky v Brně (126)


Optimalizovno pro rozlien 800x600 a IE 4.0 a vy, NN 4.0 a vy
WEB 2002-2005 David Havlek (Mon-gi), GRAFIKA 2002-2004 David Havlek (Mon-gi) & Deries, Verze strnek: 1.1
Nahoru