Strnky SCARABEUS ji nejsou funkn. Bhem t vtein budete pesmrovn na domovsk server Poeta.cz


Zpt na hlavn strnku
Potebujete zpracovat nvrh vizitek, plakt, zalomit broury? Grafika na zakzku
lnky
Zprvy
Arena
Interview
Kultura
Lampa
Publicistika

Doporuujeme Grafika na zakzku

Ostatn
VIP
Redakce
Statistiky
Odkazy
Scarabeus ke staen
Seznam autor

Doporuujeme Poeta - modern literrn server

Kontakt
mongi@centrum.cz
scarabeus@poeta.cz
CHAT MP (nick Mon-gi)
ICQ: 108078007

Vyhledvn

Doporuujeme MjCitt - Citty (i tch mn) slavnch

Historie snowboardingu- 2.část: Technologie výroby

Díky velkému rozmachu snowboardingu na světě vzniklo a stále vzniká mnoho firem, zabývajících se právě výrobou toho nejdůležitějšího- snowboardu. Během několika posledních let šel vývoj v oblasti technologií prken velmi dopředu a každá firma se snaží přijít na trh s tím nejlepším, takže člověk, neznalý problému, je zahlcen všemi možnými názvy technologií a materiálů, ve kterých se jen těžko orientuje.

I přestože každá firma nazývá materiál i technologie výroby po svém, jsou si většinou velmi podobné a dají se rozdělit do několika základních skupin dělení:
1. Dělení dle materiálu použitého na jádro (PU/WOOD CORE)
2. Dělení dle zakončení hran snowboardu (CAP, Sidewall, Monocoque)
Materiály

PU FOAM CORE

Tato technologie vznikla v roce 1987. Jako jádro je u těchto snowboardů použita speciální polyuretanová pěna, která má nahradit dřevo. Pěna je však těžší než dřevo a její hlavní nevýhodou je to, že je měkčí, takže může dojít snadněji k deformaci a poškození. Její hlavní výhodou je naopak poměrně nižší cena. Pěnová prkna jsou určena hlavně dětem, ženám, lehčím jezdcům a těm, kteří budou jezdit (ne příliš extrémně, ne žádné velké skákání a ne ježdění v U-rampě ) jeden rok a pak prkno vyhodí.
Způsobů pěnění je velmi mnoho a snad každá firma, která se zabývá výrobou PU prken, má svůj vlastní způsob pěnění. Některé se od sebe velmi liší,jiné jsou si dost podobné a každá firma samozřejmě tvrdí, že jejich metoda je ta nejlepší. Pro příklad si popíšeme dvě odlišné metody.

- Na spodní stranu formy se položí skluznice, hrany, pokryje se to tenkou vrstvou skelné vaty, do horní části vložíme inserty (matičky, do kterých se upíná vázání) , ze stran vložíme Sidewally (umělohmotný obdélníkový pásek, který zabraňuje pronikání vody do jádra). Potom se zbylý prostor ve formě vylije polyuretanovou pěnou. Na tu po zaschnutí přijde horní vrstva skelného vlákna a poté epoxidový papír, ABS ( speciální umělohmotný materiál, který byl vyvinut speciálně pro pokrývání horní vrstvy snowboardů) nebo jiný materiál. Na tuto vrstvu potom přijde vrstva s grafickým námětem snowboardu. Nyní se nanese druhá vrstva ABS a snowboard je hotov.

- Do formy se vloží skluznice, hrany, skelná vata a Sidewally. Do horní části se vloží inserty, ale také skelná vata, epoxidový papír a první vrstva ABS. Vše se důkladně utáhne, aby vznikla mezi dvěma vrstvami dutina, do které se pod tlakem nažene polyuretanová pěna (vypěnění). Po zatvrdnutí se prkno vyndá z formy, obrousí se, nanese se vrstva s námětem, překryje se druhou vrstvou ABS a snowboard je hotov.

WOOD CORE

Dřevo (WOOD) je proti polyuretanové pěně dražší, ale má mnoho výhod. Je lehčí, trvanlivější, ale především je pevnější, a tudíž je i menší šance, že dojde k poškození či deformaci jádra. U prvních WOOD CORE snowboardů se používalo horizontální vrstvení. To znamená, že jádro bylo tvořeno velkými tenkými pláty dřeva, které se na sebe lepily do tloušťky snowboardu. Na spodní plát se potom přilepila skelná vata a na ni již samostatná skluznice. Tento způsob však nebyl příliš kvalitní, protože prkna při větší námaze praskala. Proto se ustoupilo od horizontálního vrstvení a začalo se s vertikálním. Jak se později ukázalo, byl to velmi dobrý nápad, protože vertikální vrstvení ještě více zvyšuje pevnost snowboardu, a navíc je podstatně odolnější vůči tvrdým dopadům, při kterých prkna s horizontálním vrstvením praskala.
Jádro vertikálního snowboardu je tvořeno tenkými pruhy dřeva, které se lepí vedle sebe. Takto slepená deska je pak podstatně pružnější a odolnější vůči deformaci ze všech stran. Při prohnutí snowboardu pak nedochází k praskání lepidla mezi jednotlivými pruhy, protože k sobě nejsou slepeny tak velkou plochou jako desky u horizontálního snowboardu. Na jádro se používají nejrůznější druhy dřeva jako např. smrk, jasan, topol atd.
Stejně jako u pěnových snowboardů je nepřeberné množství způsobů výroby a snad každá firma používá jiné kombinace dřev, jiné pořadí lepení, jiné doby tvrdnutí, ale většina technologií si je velmi podobná. Stručně řečeno, do formy se stejně jako u pěnových snowboardů vloží skluznice, hrany, Sidewally a spodní vrstva skelné vaty. Na tu se potom postupně přilepují jednotlivé pruhy dřeva, pořádně je přitáhnou ke skluznici a nechají se zaschnout. Pak se vše zbrousí, navrtají se díry a připevní inserty. Nakonec se vše přikryje horní vrstvou skelné vaty a ABS, vše se nechá pořádně vyschnout a snowboard je připraven k použití.

Zakončení hran snowboardu
K čemu vlastně takové zakončení hran slouží? Jeho hlavním úkolem je zabraňovat vnikání vody do jádra a dále chránit jádro z boku proti případnému proražení o předmět, do kterého jezdec občas narazí.
Nyní si probereme možnosti zakončení hran snowboardu. Jistě jste si v předchozím textu všimli záhadného slovíčka Sidewall. No a právě toto slovíčko není ničím jiným než pojmenováním jednoho ze způsobů ukončení hran. V podstatě se dá říci, že máme tři způsoby zakončení hran: CAP prkna, MONOCOQUE prkna a již zmiňována prkna se SIDEWALLY.

CAP
Tato technologie výroby je nejnovější a v současné době nejvíce preferovaná. Jak vidíte u této technologie jde o uzavření jádra do takzvaného torzního boxu (uzavřený obal kolem jádra), který vzniká spojením horní a dolní vrstvy skelného vlákna. Tak vzniká neprodyšná schránka okolo jádra, která má vynikající vlastnosti. CAP prkna jsou pevnější, lépe ovladatelná, mají skvělou ochranu jádra před vodou a antivibrační schopnosti (ty však pozná jen velmi zkušený jezdec). Jejich jedinou nevýhodou je to, že pokud se vám podaří snowboard ze strany naseknout, máte proti prknu se Sidewally větší šanci proseknutí až na jádro. Tím se silně poruší struktura snowboardu. Pokud k něčemu takovému dojde, je nutno prkno vyřadit, protože jinak dojde k průniku vody do jádra, které začne pracovat, a tím se prkno zničí.
Jak již bylo řečeno, CAP technologie funguje na principu uzavření jádra do neprodyšného torzního boxu, který vzniká spojením horní a spodní vrstvy skelné vaty. To ale není tak docela pravda, protože na špičce a na patě ( takzvané nosey ) nejsou tyto vrstvy spojeny, je zde pouze pěnová nebo plastová výplň. Takovéto provedení špičky a paty je sice mírně náchylnější k pronikání vody do jádra, ale naproti tomu je podstatně odolnější vůči proražení a praskání, a to je u špičky a paty velice důležité, protože tyto části snowboardu jsou nejvíce namáhány.
Bohužel se na trhu sem tam objevují snowboardy s označením CAP, ale o CAPy se ve skutečnosti nejedná. U těchto snowboardů totiž není splněno základní pravidlo CAPových snowboardů, tedy spojení horní a spodní vrstvy skelné vaty. Na místo toho jsou strany vypěněny a přetaženy vrstvou ABS tak, aby na první pohled vypadaly jako CAPy. Pro kupujícího je smůla v tom, že zda se jedná o CAP nebo nikoli, pozná jen profesionál a mnohdy ani ten ne.

MONOCOQUE

Tato konstrukce vychází také z principu torzního boxu a je velmi podobná technologii CAP. Na rozdíl od CAPu je u MONOCOQUE torzní box opravdu neporušený. Tedy horní i spodní vrstva skelné vaty je spojena po celém obvodu snowboardu včetně špičky a paty. Proto se této konstrukci někdy říká CAP 360(jako 360 stupňů dokola) nebo FULL CAP. Její předností je naprosto skvělá ochrana před vniknutím vody do jádra. Naopak její nevýhodou je nejmenší ochrana proti naseknutí a odolnost proti praskání při větším namáhání špičky a paty. Právě zde vzniká největší problém této technologie, protože pokud vám špička nebo pata praskne, většinou dojde k uštípnutí celé části noseu. Pokud dojde k naprasknutí noseu u zbylých technologií většinou zůstane nose pohromadě.
Díky velké podobnosti CAPů a MONOCOQUE se často debatuje o tom, co je lepší. Každá z konstrukcí má své přívržence, kteří poukazují pouze na klady, i zapřísáhlé odpůrce, kteří naopak zdůrazňují pouze zápory. Pravdou však zůstává, že zatímco MONOCOQUE má lepší odolnost vůči pronikání vody do jádra, CAP je odolnější vůči proražení a praskání noseů.

VERTICAL SIDEWALL

Tento typ je ze všech tří konstrukcí nejstarší a v několika vlastnostech dosud nepřekonaný. Jeho hlavní výhodou je dosud nepřekonaná odolnost vůči proražení snowboardu. Naopak jeho nevýhodou je ze všech tří popsaných technologií nejmenší odolnost vůči pronikání vody do jádra. Náklady na výrobu prken jsou menší než u ostatních konstrukcí, a tak i přes některé nedostatky jsou tyto snowboardy stále používané.
Principem Sidewallu je vytvořit okolo jádra pomocí plastového pásku ochrannou vrstvu, ke které se přilepí horní i spodní vrstva skelné vaty, a tím je zabráněno pronikání vody do jádra. Pro Sidewally se používají různé plastové materiály jako například: ABS, polyethylen, fenol, případně i polyuretanová pěna (pak jsou to takzvané snowboardy s pěněnými Sidewally). To proč je Sidewall nejodolnější vůči proražení je na první pohled zřejmé. Na rozdíl od CAPu nebo MONOCOQE totiž nemá boční strany zúžené, a proto snáz odolá nárazům. Dalším důvodem je také to, že tloušťka Sidewallu bývá větší než tloušťka horní vrstvy ABS, která je u CAPů a MONOCOQE přetažena přes strany.

ROUND VERTICAL SIDEWALL


Tato technologie byla patentována firmou BURTON, a jde o jednu z nejlepších konstrukcí, která je v dnešní době na trhu. Tato technologie kombinuje klasický Sidewall s CAPem.
Na první pohled toto prkno nepoznáte od CAP. Jeho přednostmi je jak vytvoření torzního boxu spojením horní a spodní vrstvy skelné vaty (perfektní ochrana před pronikáním vody do jádra), tak vyztužení boku pomocí Sidewallu z ABS nebo polyuretanové pěny (lepší ochrana proti proražení než u klasických CAPů). I když ochrana před proseknutím není tak dokonalá jako u klasických Sidewallů (snowboard je po stranách stažen až ke skluznici a v tomto místě klade vniknutí předmětu podstatně menší odpor), jde o velmi dobrou technologii. Nutno podotknout že i cena je přizpůsobena naprosté špičce a tyto snowboardy rozhodně nejsou určeny začátečníkům.

Michal Bauer | Publicistika | Peteno: 2448 | Hlas: 99 | slo: 22
Poet znak: 11274 | Poet koment: | Dal lnky tohoto autora >>

Hlasovn:
-3 -2 -1 +1 +2 +3

Komente
Pidat koment:
 Autor:
E-mail:


Koment ke lnku:

Svtky
Svtek m Jaroslava
Ztra slav Patricie

Doporuujeme Tiskovky.info - zprvy z prvn ruky

Nejoblbenj autoi
1. Michaela Mourečková (360)
2. Kateřina Vojtasíková (296)
3. Jakub Vantuch (275)
4. Eva Jaburková (273)
5. Eliška Trčková (192)

Doporuujeme ShopRyb.cz - rybsk poteby

Nejoblbenj lnky
1. Nobelova cena za literaturu 2003: John Maxwell Coetzee (342)
2. Dluh za projekt - Internet do škol (160)
3. Western Camp 2003 (154)
4. Ohlasy z Bazalů (135)
5. Přijímací zkoušky v Brně (126)


Optimalizovno pro rozlien 800x600 a IE 4.0 a vy, NN 4.0 a vy
WEB 2002-2005 David Havlek (Mon-gi), GRAFIKA 2002-2004 David Havlek (Mon-gi) & Deries, Verze strnek: 1.1
Nahoru